Hitoria kawy w Kenii

Produkcja kawy w Kenii rozpoczęła się wraz z francuskimi misjonarzami, którzy około 1880 roku przynieśli do regionu wzgórz Taita ziarna kawy. Pierwsze uprawy rozpoczęli w 1896 roku w regionie Kiamu, gdzie połączenie wysokości, gleby i temperatur są odpowiedzialne za charakterystykę Kenijskich kaw, znaną na całym świecie. Obecnie największy obszar na którym uprawiana jest kawa w Kenii rozciąga się od Kiambu poprzez obrzeża Nairobi aż do Góry Kania. Regiony te, znane również jako Centralna Kenia (Kiambu, Kirinyaga, Murang’a i Nyeri), produkują rocznie ok. 39 000 ton ziarna kawowca, co stanowi prawie 70% krajowej produkcji. Pozostałe regiony, w których uprawia się kawę to Machakos (Wschodnia Kenia) i Bungoma (Zachodnia Kenia).

Klimat

Chociaż może to być zależne od regionu, generalnie w Kenii występują dwa główne sezony deszczowe, za którymi idą dwa zbiory plonów. Najpierw występują długie deszcze – od marca do maja. Drugi sezon deszczowy jest krótszy i pojawia się w okolicach października. Po okresie suchym, w lutym/marcu rozpoczyna się kwitnienie głównych zbiorów, natomiast we wrześniu występuje tzw. fly crop (pierwszy, mniejszy zbiór). Główne zbiory natomiast odbywają się od sierpnia do listopada – region centralny, dzięki warunkom i klimatowi, jest w stanie produkować kawę w obu tych sezonach. Przykładowo region Machakos produkuje kawę tylko we wczesnym sezonie.

Wulkaniczna gleba w rejonach produkcyjnych jest niezwykle żyzna, młoda i bogata w materię organiczną. Uprawy zaczynają się na wysokości od 1280m n.p.m. w Embu, leżącym we wschodniej części Góry Kenia, aż do 2300m n.p.m. na jej zachodnich zboczach w Nyeri.

Organizacja produkcji

Obecnie około 55% produkcji kawy w Kenii pochodzi z małych gospodarstw zorganizowanych w kooperatywy, posiadające własne stacje obróbki, do których farmerzy dostarczają dojrzałe owoce. W mokrych młynach, nazywanych również faktoriami, owoce są pozbawiane skóry i fermentowane przez 24h. Po tym czasie kawa jest moczona w zbiornikach pełnych wody i myta w specjalnych korytach.

W korytach kawa w łusce pergaminowej jest rozdzielana ze względu na jakość: P1 – cięższa i P2 – lżejsza; pozostałe owoce są usuwane i obrabiane osobno. Kawa jest suszona na stołach, co może zająć do 3 tygodni. Na noc oraz gdy temperatura jest najwyższa aktualnie obrabiana kawa jest zakrywana, aby zapewnić równomierne suszenie. Po wysuszeniu kawę transportuje się do suchego młyna. W młynie usuwana jest łuska pergaminowa oraz następuje podział ze względu na wielkość ziaren i jakość. A następnie kawa jest sprzedawana na cotygodniowych aukcjach w Nairobi.

Około 90% produkcji kawy w Kenii to kawa z obróbki mytej (mokrej, washed). Pozostałe 10% to zazwyczaj niedojrzałe owoce, które schną na słońcu, co może trwać nawet 5 tygodni. Efektem jest niskiej jakości kawa sprzedawana jako Mbuni.