Jak zrobić etiopską bunę: Odkryj tajniki tradycyjnej etiopskiej kawy

Kawa to napój, który w wielu kulturach odgrywa niezwykle istotną rolę. W Etiopii, uważanej za miejsce narodzin kawy, picie tego napoju jest praktycznie rytuałem. Choć nowoczesne metody parzenia kawy zdobywają popularność na całym świecie, wiele osób w Etiopii nadal praktykuje tradycyjną metodę parzenia kawy, znanej tam jako buna. Ten wyjątkowy proces nie tylko skutkuje doskonałym smakiem otrzymanego naparu, ale także stanowi ważny element kultury etiopskiej.

Etiopska buna to nie tylko kawa – to prawdziwa ceremonia, która często towarzyszy spotkaniom rodzin, przyjaciół czy wizytom gości. Jest to wyjątkowy sposób na spędzenie czasu, dzielenie się opowieściami i relaks w towarzystwie aromatycznej kawy. Aby przygotować etiopską bunę, trzeba szczegółowo poznać przepis – dzisiaj go przedstawiamy.

 

Przyrządzanie etiopskiej buny krok po kroku – wypalenie ziaren i parzenie kawy

Aby przygotować bunę potrzebować będziesz niewypalonych (zielonych) ziaren kawy – około 4 łyżek, 500 mililitrów wody, patelni i tradycyjnego etiopskiego glinianego dzbanka, zwanego jebeną. Powinien on mieć korek i słomianą podstawkę.

Najważniejszym krokiem w procesie parzenia etiopskiej buny jest usmażenie ziaren kawy – zastępujące palenie. Zacznij od dokładnego ich umycia. Zrób to 3-4 razy, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Następnie umieść umyte i osuszone ziarna na suchej patelni na średnim ogniu. Kiedy zaczną one zmieniać kolor z zielonego na ciemnobrązowy i usłyszysz pierwsze trzaski – proces wypalania rozpoczął się.

W trakcie przygotowywania ziaren kawy ważne jest, aby stale je mieszać za pomocą łyżki lub potrząsać patelnią. Dzięki temu zapewnisz równomierne wypalenie i uzyskasz pożądany jego stopień. Proces ten trwa zazwyczaj około 10-13 minut. Interesującym aspektem tego kroku jest to, że w tradycyjnej etiopskiej ceremonii parzenia kawy, właśnie w tym momencie gospodarz często przynosi patelnię z palonymi ziarnami, aby goście mogli wdychać ich aromat i w pełni doświadczyć tego wyjątkowego procesu.

Po wypaleniu ziaren kawy konieczne jest ostudzenie ich do temperatury pokojowej, co zwykle zajmuje około 5 minut. Jeśli masz dostęp do młynka do kawy, możesz teraz przystąpić do mielenia ziaren. W przeciwnym razie użyj tradycyjnego moździerza. W wyniku powinieneś otrzymać drobno zmieloną, aromatyczną kawę.

Następny etap to przygotowanie jebeny. Możesz podgrzewać przefiltrowaną wodę bezpośrednio w dzbanku lub alternatywnie podgrzać wodę w czajniku, a następnie wlać ją do jebeny. Ustaw naczynie na średnim ogniu i dodaj do niego zmieloną kawę. Szyjkę jebeny przykryj korkiem i dokładnie obserwuj naczynie. Po upływie około 5 minut zdejmij korek. Ważne jest, aby unikać doprowadzenia do bulgotania kawy, ponieważ może to wpłynąć na jej smak i aromat.

Ostatni krok to umieszczenie jebeny na podstawce wykonanej z kolorowej słomki. Odczekaj, aż zmielona kawa osiądzie na dnie naczynia. Teraz możesz zakryć szyjkę korkiem i przystąpić do serwowania kawy. Tradycyjnie etiopską bunę podaje się wlewając kawę do filiżanek z wysokości około 30 centymetrów. Ten gest jest częścią ceremonii, która towarzyszy piciu wyjątkowego naparu.

 

Buna jak z Etiopii – więcej niż kawa

Etiopska buna to nie tylko kawa, to opowieść o historii, tradycji i gościnności Etiopii. Jej przygotowanie to wieloletni rytuał, który łączy ludzi i tworzy wyjątkowy moment do dzielenia się i spędzania czasu razem. Każdy krok tej ceremonii ma znaczenie, od wypalenia ziaren po serwowanie kawy z wysokości. To także doskonała okazja do opowieści, dzielenia się przemyśleniami i doświadczeniami z bliskimi i przyjaciółmi. Zachęcamy do spróbowania i przygotowania etiopskiej buny w swoim domu. To więcej niż sposób na samodzielne wypalenie i zaparzenie doskonałej kawy – warto postrzegać sam proces jako wyjątkowe doświadczenie, którym podzielić się można z rodziną i przyjaciółmi. Być może stanie się to okazją do odkrycia nowych smaków, a także do zbliżenia się do kultury Etiopii.