Młynek do kawy - jaki wybrać

Młynek do kawy – jaki wybrać?

Pijąc kawę, nie zawsze zastanawiamy się nad procesem jej przygotowania, jednak miłośnicy małej czarnej doskonale wiedzą, że każdy krok jest bardzo ważny. Dlatego też warto wiedzieć, jaki młynek do kawy wybrać, aby przygotowanie naparu stało się dużo wygodniejsze.

Czy muszę kupić młynek do kawy?

Odpowiedź na to pytanie brzmi „tak”. Możesz upierać się przy tworzeniu naparu z gotowej kawy mielonej, jednak musisz wtedy wiedzieć, na jakie ograniczenia się piszesz. Kawa mielona fabrycznie jest bowiem dopasowana do prostych metod parzenia takich jak zalewanie kawy wrzącą wodą lub parzenie w kawiarce. Nie nadaje się do parzenia ciśnieniowego, ponieważ jest zbyt grubo zmielona (kawa wychodzi wodnista), natomiast przy ekspresach przelewowych, dripie czy chemeksie kawa ta zapycha filtry i wydłuża czas parzenia (kawa staje się gorzka). Dlatego też, jeśli zależy Ci na parzeniu kawy w inny sposób, powinieneś zainwestować w młynek do kawy.

Warto też podkreślić, że grubość mielenia to jedno. Bardzo istotna jest także świeżość zmielenia kawy, co uzyskamy wyłącznie przy użyciu młynka. Nawet najlepiej zapakowana kawa mielona, nie będzie tak aromatyczna, jak świeżo mielone ziarna. Jeśli zatem zależy nam na wszystkich niuansach smakowych i zapachowych kawy, młynek stanowi absolutne must have.

Młynek do kawy udarowy czy żarnowy?

Na rynku dostępne są dwa typy młynków do kawy: udarowe (ostrzowe) i żarnowe. Pierwszy typ posiada ostrza jak w blenderze, natomiast typ drugi przypomina bardziej młynek do pieprzu, gdzie mamy dwa elementy ścierne ustawione naprzeciwko siebie. Jak działają oba typy?

Młynek udarowy

Młynek ostrzowy posiada ostrza, które odpowiadają za posiekanie kawy jak w blenderze. Sprawia to niestety wiele problemów. Po pierwsze, trudno ustawić grubość zmielenia kawy. Niektóre drobinki wpadają pod ostrza więcej razy niż inne, co powoduje ich zróżnicowaną wielkość. Każde ziarno cięte jest wielokrotnie, co może się odbić na ostatecznym smaku zaparzonej kawy. Ostrza także w czasie pracy mogą się nagrzewać i przekazywać ciepło ziarnom, przez co będą one tracić aromat.

Młynek żarnowy

Młynek żarnowy natomiast posiada dwa ustawione naprzeciwko siebie żarna, które mogą mieć różną formę. Przyjmują kształt płaskich tarcz z odpowiednio wyprofilowanymi nacięciami lub stożków. Jednak zasada działania pozostaje taka sama. Ziarno, trafiając pomiędzy żarna, jest rozkruszane na drobinki takiej samej wielkości. Warto podkreślić, że każde ziarno w młynku żarnowym mielone jest tylko raz, co pozwala zachować mu jak najwięcej smaku i aromatu. Metoda ta także nie podgrzewa kawy. Niektóre młynki tego typu posiadają również możliwość regulacji odstępu między żarnami. Pozwala to na mielenie kawy na wybraną grubość w jednym młynku do kawy. Młynek żarnowy umożliwia również dopasowanie grubości zmielonych ziaren do różnych metod parzenia.

Młynek ręczny czy młynek elektryczny?

Decydując się na zakup młynka do kawy, masz możliwość zakupu młynka ręcznego lub elektrycznego, który jest lepszy? Jeśli wybierzesz młynek żarnowy, to oba będą równie dobre. Jednak można kierować się bardziej zasadą ilościową. Jeśli zależy Ci na mieleniu większych ilości ziaren na raz, lepiej wybrać młynek elektryczny, zaoszczędzi Ci to czas podczas przygotowywania naparu. Młynki ręczne świetnie nadają się dla osób, które parzą jedną lub dwie filiżanki kawy na raz.